Registration 2023/2024

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Physical Education full-time 3-year undergraduate degree

Details
Code WF_1ST_s
Organizational unit Faculty of Physical Education
Field of studies Physical Education
Form of studies full-time
Level of education First-cycle and uniform master-level studies
Educational profile practical
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 168
Duration 6 semesters
Required document
  • The final secondary school certificate or equivalent
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Kim będziesz po ukończeniu studiów?

Studia pierwszego stopnia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. Absolwent uzyskuje podstawową wiedzę oraz umiejętności z obszaru nauk społecznych, przyrodniczych oraz nauk o kulturze fizycznej, umożliwiające kompetentne oddziaływanie na osobowość i organizm człowieka w celu zaspokojenia jego potrzeb w zakresie rozwoju somatycznego i motorycznego oraz związanych z uczestnictwem w kulturze fizycznej. Absolwent przygotowany będzie do pracy dydaktyczno-wychowawczej, promowania zdrowia i aktywności fizycznej w miejscu pracy i środowisku lokalnym oraz do samodzielnego planowania, realizacji i ewaluacji aktywności fizycznej służącej zdrowiu, wypoczynkowi i urodzie. Uzyska kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego w szkołach podstawowych, a także do pracy w instytucjach oświatowych oraz instytucjach kultury fizycznej. Absolwent uzyska pełne przygotowanie pedagogiczne, uprawnienia instruktorskie w danym sporcie oraz przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia. Osoba spełniająca określone wymagania może uzyskać dodatkowo tytuł trenera lub instruktora. Ponadto student w trakcie studiów otrzyma możliwość wyboru dodatkowej specjalności: taniec i artystyczne formy aktywności ruchowej; profilaktyka, kompensacja i korekcja w każdym wieku; adaptowana aktywność fizyczna w szkole.


Zasady rekrutacji na studia

Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i uwzględnia sumę punktów, uzyskanych przez kandydata. Zakwalifikowane do przyjęcia są osoby, które uzyskały kolejno największą sumę punktów, w liczbie zgodnej z limitem przyjęć. W przypadku większej liczby kandydatów z taką samą liczbą punktów rankingowych, plasujących się na granicy limitu przyjęć, stosuje się dodatkowe kryterium, polegające na przeliczeniu średniej punktów rankingowych, przyznanych za wszystkie przedmioty na świadectwie maturalnym, dojrzałości lub świadectwach równoważnych. Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia zobowiązani są do wprowadzenia na swoje konto w systemie IRK skanów dokumentów, o których mowa w Informatorze dla kandydatów na studia 2023/2024, w rozdziale Wymagane dokumenty. Niewprowadzenie skanów dokumentów w terminie do siedmiu dni od daty ogłoszenia listy rankingowej kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia skutkować będzie wydaniem decyzji o odmowie przyjęcia na studia. 

Etapy postępowania kwalifikacyjnego

Etap I – ocena stanu zdrowia - zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza specjalistę medycyny pracy lub lekarza uprawnionego do przeprowadzania badań profilaktycznych. Odpowiedni stan zdrowia, potwierdzony okazanym zaświadczeniem, jest warunkiem dopuszczenia kandydata do drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego.

Etap II – egzamin wstępny sprawdzający sprawność fizyczną obejmujący sprawdziany praktyczne z pływania, z jednej wybranej zespołowej gry sportowej oraz do wyboru z gimnastyki lub lekkiej atletyki (z zastrzeżeniem, że maksymalna suma punktów ze sprawdzianu sprawności fizycznej stanowi 50% całkowitej punktacji możliwej do uzyskania w procesie rekrutacji) – kandydat może uzyskać maksymalnie 450 punktów; uzyskanie zero punktów z dwóch lub trzech dyscyplin eliminuje kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego i jest podstawą do wydania decyzji o odmowie przyjęcia na studia.

Etap III – przyznanie punktów za średnią uzyskaną na egzaminie maturalnym lub egzaminie dojrzałości, na zasadach określonych w Informatorze dla kandydatów na studia 2023/2024, w rozdziale Punkty za maturę lub świadectwo (z zastrzeżeniem, że maksymalna suma punktów za wyniki egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości stanowi 50% całkowitej punktacji możliwej do uzyskania w procesie rekrutacji). 

Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego przyjmowani są w pierwszej kolejności z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, pod warunkiem wprowadzenia do IRK w terminie do dnia zakończenia rejestracji skanów odpowiednich dokumentów.

Egzamin wstępny sprawdzający sprawność fizyczną

Egzamin wstępny sprawdzający sprawność fizyczną obejmuje sprawdziany praktyczne z pływania, z jednej wybranej zespołowej gry sportowej oraz do wyboru z gimnastyki lub lekkiej atletyki - opisy sprawdzianów znajdują się Informatorze dla kandydatów na studia 2023/2024.

Punkty dodatkowe

Punkty dodatkowe można uzyskać pod warunkiem wprowadzenia do IRK w terminie do dnia zakończenia rejestracji skanów odpowiednich dokumentów. W przypadku posiadania przez kandydata kilku klas sportowych, punktów za te klasy nie sumuje się. Kandydat może uzyskać punkty tylko z tytułu posiadania jednej, wybranej przez siebie klasy sportowej.

Kandydaci posiadający klasę sportową mistrzowską międzynarodową, mistrzowską lub I klasę sportową w dyscyplinie objętej działalnością Klubu Sportowego AZS AWF Katowice oraz reprezentanci Polski w zespołowych grach sportowych w latach 2021-2023 z egzaminu sprawnościowego otrzymują maksymalną liczbę punktów (450). W przypadku kandydatów posiadających I klasę sportową w dyscyplinach objętych działalnością Klubu Sportowego AZS AWF Katowice, warunkiem otrzymania maksymalnej liczby punktów jest reprezentowanie lub złożenie deklaracji o reprezentowaniu podczas studiów Klubu Sportowego AZS AWF Katowice.

Kandydaci posiadający I klasę sportową lub będący zawodnikami w grach zespołowych uczestniczących w rozgrywkach centralnych (co najmniej II liga) otrzymują 100 punktów dodatkowych.

Kandydaci posiadający II klasę sportową lub będący zawodnikami w grach zespołowych uczestniczących w rozgrywkach na szczeblu centralnym otrzymują 50 punktów dodatkowych.

Suma punktów za egzamin sprawnościowy i punktów dodatkowych, nie może być większa niż 450.